Periodontoloji

Periodontoloji nedir?

Dişeti hastalıkları

Periodontal hastalıklar, diş eti ve dişleri destekleyen kemik dokuları da etkileyen iltihabi hastalıklardır.Erken dönemde teşhis edildiklerinde tedaviye kolay ve başarılı bir şekilde cevap verir.  Diş eti hastalıklarının en önemli nedeni kötü ağız hijyeni nedeniyle oluşan bakteri plağıdır. Dişlerin yeterince temizlenmemesi veya temizlenmesine engel olabilecek çeşitli sebepler neticesinde dişler üzerinde kalan besin artıkları bakteri plağının oluşmasına neden olur. Düzenli fırçalamama ve diş ipi kullanılmaması durumunda tükrüğün içindeki minerallerin plak üzerine çökelmesiyle diş taşı ya da tartar olarak bilinen yapılar oluşmaktadır.

Dişeti hastalığının belirtileri nelerdir?
 Diş eti hastalıkları belirti vermeden ilerleyebilir. Böyle durumlarda genellikle ağrı hissedilmez. Mevcut iltihabın ilerlemesi sonrasında eğer hastalık tedavi edilmezse dişlerin boylarının uzamasına bazen de dişlerin kaybına ve dişi destekleyen kemiğin erimesine neden olur.   

 1. Fırçalama sırasında ya da kendiliğinden kanayan dişetleri
 2. Koyu kırmızı, şiş ve aşırı hassas diş eti
 3. Dişetlerinde kaşınma hissi
 4. Bazı durumlarda dişetleri arasından gelen iltihabi akıntı olması
 5. Zaman içerisinde dişlerin aşırı sallanması
 6. Diş eti çekilmesi ve dişlerin sallanması
 7. Kötü ağız kokusu ve kötü tat


Dişeti hastalığının sebepleri nelerdir?

 1. Kötü ağız hijyeni sebebiyle oluşan bakteri plağı ve diştaşı 
 2. Genetik yatkınlık
 3. Aşırı sert diş fırçalama
 4. Stres
 5. Sigara kullanımı
 6. Vücutta K, C, B12 vitaminleri, folik asit ve niyasin eksikliği diş eti kanamalarına neden olur. 
 7. Hamileliğe bağlı hormonal değişiklikler
 8. Kötü ,kalitesiz yapılmış kron,köprü veya protezler
 9. Lösemi,iskorbüt,diyabet hastalıklar,radyoterapi
 10. Kötü beslenme alışkanlıkları bağışıklık sistemini zayıflattığından dişeti hastalıklarında etkili olur.     

Diş Eti Çekilmesinin sebebi nedir?
Ağız hijyeni bozulduğunda yani ağızda bakteriyel plak ve diş taşı varlığında diş eti iltihabı  başlar. Eğer ağız hijyeni hala sağlanmazsa alttaki kemik dokusu enfeksiyondan etkilenir ve erimeye başlar, sonunda da diş eti çekilmesi dediğimiz olay oluşur. Diş eti çekilmesi çok ileri seviyeye ulaşırsa diş ve dişetini destekleyen kemik  ileri düzeyde azalacağı için dişler sallanır ve  zamanla kaybedilir.
      Uygun hazırlanmamış kaplamalar, köprüler, taşkın dolgular da bakteri plağının birikimine neden olabilmektedir. Taşkın bir dolgu ya da porselenin kenarında sürekli olarak  gıda birikmesi sonucu, plak ve diş taşı oluşumu meydana geleceği için kemik kaybına, böylece diş eti çekilmesine neden olabilmektedir.  
       Ayrıca çeşitli anatomik yapılar da diş eti çekilmesine neden olabilir. Özellikle ön iki keser dişin hemen yukarısında yer alan ve diş etinden dudağın iç kısmına kadar uzanan kas bağlantısının (frenilum) fazla güçlü olması durumlarında da, o bölgede  diş eti çekilmeleri görülebilir. Bu bağlantı küçük bir operasyonla düzeltilerek durumun ilerlemesi durdurulur. Bu işleme frenektomi adı verilir.  
 
Diş Eti Hastalıkları Nasıl Önlenir?
Diş eti hastalıklarının önlenmesinde, günde en az iki kere doğru diş fırçalama ve  dişipi kullanımı gerekmektedir. Diş hekimine düzenli aralıklarla gidilmesi de aynı derecede önemlidir. Günlük ağız bakımı işlemleri diş taşı oluşumunu en az düzeye indirebilir, ancak tamamen önleyemeyebilir. Diş fırçası, diş ipi veya diğer temizlik araçları ile ulaşılamayan bölgelerin bir diş hekimi tarafından değerlendirilmesi mevcut diş plağı ve/veya diş taşının uzaklaştırılması açısından gereklidir.    

Dişeti Tedavisi Neler İçerir? 
hastanın anamnezi alınıp detaylı muayenesi yapıldıktan sonra hekim tarafından tedavi aşamaları belirlenir.Diş hastalığının erken döneminde tedavi dişler üzerindeki eklentilerin (plak ve diş taşı) uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını kapsar. Bu işlem dişetinde iltihaba neden olan bakteri ve irritanların uzaklaştırılmasını sağlar. Genellikle bu tedavi, diş etinin tekrar dişe adaptasyonu veya dişetinin büzülerek cebin elimine olması için yeterlidir. Dişeti hastalığının erken  döneminde vakaların çoğunluğunda, diş taşı temizliği plağın uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını takiben günlük etkin ağız bakımı başarılı bir tedavi için yeterlidir. Daha ilerlemiş vakalar cerrahi tedaviyi gerektirebilir. Bu  tedavinin amacı dişleri çevreleyen derin periodontal ceplerdeki diş taşlarını temizlemek cebin büzülerek eliminasyonunu ve düzgün bir kök yüzeyini sağlamak ve daha kolay temizlenebilir bir dişeti formu oluşturmaktadır. 
Periodontal tedavi sonrası hastaların düzenli olarak diş hekimi tarafından muayene edilmesi, plak kontrolü ve yeni diş taşı birikimlerini ortamdan uzaklaştırması gereklidir. Fakat unutmamak gerekir ki; periodontal tedavi ile elde edilenlerin sürdürülmesi için hiçbir işlem kişinin günlük ağız bakımı işlemlerini etkin bir şekilde uygulamasından daha yararlı olamaz.


Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, teşhis ve tanı konması anlamına gelmez.